Polski system edukacji dawniej i obecnie

Home / Biznes i finanse / Polski system edukacji dawniej i obecnie
Polski system edukacji dawniej i obecnie

Zreformowany system edukacji funkcjonuje dopiero od września 2017 roku. Ład szkolny, który obowiązywał od 1 września 1999 roku został zmieniony.

Wówczas to ośmioletnie szkoły podstawowe zastąpiono sześcioletnim etapem edukacyjnym i zostały one uzupełnione o 3-letnie gimnazjum. Z założenia etap gimnazjalny miał pełnić funkcję wyrównującą poziom nauki pomiędzy uczniami z różnych szkół podstawowych. Zmianie uległy także szkoły średnie. Wprowadzono szkoły ponadgimnazjalne, które były podzielone na trzyletnie licea profilowane, 4-letnie technika, dwuletnie szkoły zawodowe oraz dwuletnie licea uzupełniające. Nowością było także wprowadzenie egzaminów po każdym z poziomów kształcenia.

polski system edukacji

Obecnie na polski system edukacji składa się kilka szczebli edukacyjnych. Pierwszym z nich jest przygotowanie szkolne 5 lub 6-latków, czyli tak zwana „zerówka”, kolejnym 8-letnie szkoły podstawowe, po których można kontynuować naukę w 4-letnich liceach ogólnokształcących, 5-letnich technikach lub dwustopniowych szkołach branżowych.
Polski uczeń przebywa w szkole podstawowej średnio około 4-5 godzin lekcyjnych. Z kolei zaś w szkole średniej w granicach 6-7 godzin. Wiele dzieci uczestniczy w dodatkowych zajęciach. Co niektórzy z nich uczęszczają na korepetycje w celu nadrobienia zaległości, inni zaś w celu poszerzenia wiedzy. Wykorzystywane w szkołach podstawowych podręczniki i ćwiczenia zawierają tę samą podstawę programową.
W Polsce rok szkolny rozpoczyna się 1 września i nauka trwa przez 10 miesięcy. Pomiędzy semestrem zimowym, a letnim uczniowie mają dwutygodniowe ferie zimowe. Ponadto w roku szkolnym przewidziano również przerwy związane ze świętami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi. Z kolei zaś pomiędzy poszczególnymi klasami uczeń ma 2 miesiące letnich wakacji.
Czy powrót 8-letniej szkoły podstawowej, likwidacja gimnazjum, wprowadzenie szkół branżowych w miejsce wcześniej usuniętych ze szkolnictwa szkół zawodowych, przyniesie pożądany efekt dowiemy się w przyszłości.