Jak zostać maklerem giełdowym? Makler giełdowy studia

Home / Biznes i finanse / Jak zostać maklerem giełdowym? Makler giełdowy studia
Jak zostać maklerem giełdowym? Makler giełdowy studia

Makler giełdowy zazwyczaj kojarzy się jako zawód elitarny i dobrze płatny a także cieszący się dużym szacunkiem społecznym. Nie ma co prawda specjalnych studiów kształcących w tym zawodzie ale warto, by miał on uzdolnienia ekonomiczno-finansowe.

Ogólnie można powiedzieć, że jest to osoba trudniąca się zawodowo, w zamian za określoną prowizję, pośrednictwem w sprawach kupna i sprzedaży towarów, papierów wartościowych. Może on wykonywać pracę na giełdzie. Wówczas kontroluje poczynania maklerów zatrudnionych w biurach maklerskich lub domach inwestycyjnych, którzy mają za zadanie pozyskiwać nowych klientów, kontaktować się z nimi oraz opiekować przekazanymi zleceniami zanim te zostaną wprowadzone na giełdę. Makler pracujący w biurze informuje klienta o sytuacji rynkowej, jego zasobach inwestycyjnych, doradza w jakie akcje warto ulokować pieniądze. Ponadto przekazuje dalej polecenia klienta do maklera giełdowego.

makler giełdowy studia

W zasadzie maklerem może zostać każdy. Istotne jest jednak aby spełnić kilka podstawowych warunków: nie figurować w rejestrze skazanych, mieć wykształcenie minimum średnie, znać jeden język obcy oraz posiadać specjalną licencję maklerską. Zdobycie jej to sprawa kluczowa. Aby uzyskać uprawnienia do sprawowania zawodu maklera należy zdać państwowy egzamin, który uznawany jest za niezwykle trudny. Po zdaniu testu kandydat na maklera zobowiązany jest przedłożyć w Komisji Nadzoru Finansowego zaświadczenie o niekaralności, poświadczenie o posiadaniu pełni praw publicznych oraz kopię dokumentu poświadczającego zdanie egzaminu.
Zarówno na polskich, jak i zagranicznych uczelniach trudno znaleźć specjalistyczny kierunek studiów kształcący maklerów giełdowych. Preferowanym rozwiązaniem jest aby ukończyć makler giełdowy studia ekonomiczne najlepiej o specjalności analityk finansowy rynków i papierów wartościowych ewentualnie ukończyć studia podyplomowe w tym zakresie.
Aby odnieść sukces w tym zawodzie sama wiedza akademicka nie wystarczy. Istotniejsze jest bowiem doświadczenie, znajomość mechanizmów funkcjonowania giełdy, wyjątkowa odporność na stres, zdyscyplinowanie oraz zdolność analitycznego myślenia. Choć zawód brokera teoretycznie jest dostępny dla szerokiego grona osób, to zdecydowanie nie każdy nadaje się do jego wykonywania.