Żywienie zwierząt hodowlanych nie jest czynnością, którą należy lekceważyć. Każde bowiem zwierzę potrzebuje odpowiedni ilość składników odżywczych przyjmowanych w postaci i ilości, która jest dla nich odpowiednia. Jak to wygląda w przypadku żywienia kur? Wśród dostępnych pokarmów znajduje się między innymi kreda pastewna, która stanowić będzie dla nich odpowiednie źródło potrzebnego wapnia.
Ważny wapń w diecie
Tak jak w przypadku człowieka, tak w diecie zwierząt hodowlanych ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia. Pierwiastek ten jest niezbędny w metabolizmie komórek i funkcjonowaniu całego organizmu. Znaleźć go można w płynach ustrojowych, włóknach kolagenowych, odpowiada również za aktywację enzymów trawiennych.
W przypadku, kiedy wapnia w diecie jest za mało, dochodzi do nadmiernej pobudliwości układu nerwowego. Jak przekłada się to na zwierzęta hodowlane, w tym kury? Młode osobniki są ospałe i mniej ruchliwe, pojawić się mogą wady w chodzie i tworzyć wybroczyny. W przypadku kur niosek pojawia się mniejsza ilość znoszonych przez nie jajek, pogarsza się ich wylęganie, zaś skorupka jajek jest słabej budowy. Kiedy zaś niedobór wapnia jest długotrwały, w następstwie dochodzi do złamań.
Wsparcie w paszy
Sposobem na przyswajanie z pokarmu odpowiedniej ilości wapnia jest korzystanie z jednej z pasz – kreda pastewna dla kur odgrywa w skarmieniu niosek ważną rolę w procesie mineralizacji skorupy jajek. Stają się one dobre jakościowo, gdyż są twarde, mocne i gładkie. Kreda pastewna w żywieniu kur to również wsparcie budulca tkanek kostnych i mięśniowych. Kredę pastewną stosuje się w żywieniu przez cały czas, gdyż ma pozytywny wpływ na rozwój, w szczególności w okresie wzrostu.
Czym jest kreda pastewna? Powstaje ona w wyniku przerobu złoża wapieni i margli jurajskich. Stanowi ona dodatek paszowy – skarmia się nią z paszami treściwymi albo posypuje pasze soczyste – który pozwala kurom na przyswajanie odpowiedniej ilości wapnia. Skarmianie ich tym produktem niesie ze sobą również inne korzyści: pozytywnie wpływa bowiem na pH przewodu pokarmowego, jest nie tylko wysoko przyswajalna – za sprawą występowania w niej wapnia w postaci węglanu wapnia – ale charakteryzuje się również wysoką strawnością.
Dostępność
Na rynku dostępne są kredy pastewne różnej frakcji, między innymi pylista, drobnoziarnista 0,1-0,4 oraz gruboziarnista 0,4-1,2.
Jeżeli chodzi o objętość, można spotkać się z workami różnej wagi, to jest zarówno 30-kilogramowymi, jak i istnieje możliwość skorzystania z jednorazowego zakupu nawet jednej tony kredy pastewnej dla kur. Najczęściej jednak producenci proponują klientom torby papierowe po 50 kilogramów kredy netto.
Dawkowanie
W przypadku każdego zwierzęcia hodowlanego, dla którego p=kreda pastewna jest przeznaczona, stosuje się inną dawkę podawania. Odpowiednie dawkowanie kredy pastewnej dla kur niosek to ilość jednej do dwóch łyżek stołowych dziennie na jedną kurę nioskę.