Zakup akcji przez internet – jakich błędów nie należy popełniać? Poradnik dla początkujących

Home / Biznes i finanse / Zakup akcji przez internet – jakich błędów nie należy popełniać? Poradnik dla początkujących
Zakup akcji przez internet – jakich błędów nie należy popełniać? Poradnik dla początkujących

Akcje to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj papierów wartościowych dostępny na giełdzie papierów wartościowych. Są one emitowane przez spółki akcyjne, a ich posiadacze, czyli akcjonariusze, mają wpływ na przyszłość danych przedsiębiorstw oraz otrzymują cykliczne gratyfikacje finansowe, tzw. dywidendy. Obecnie zakup akcji przez internet jest bardzo prosty, jednak nie zmienia to faktu, iż do takich inwestycji trzeba się właściwie przygotować. W przeciwnym razie można bardzo szybko stracić cały kapitał. W poniższym artykule przedstawiamy cenne wskazówki na temat tego, jakich błędów nie powinni popełniać początkujący inwestorzy kupujący akcje.

Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w akcje?

Giełda papierów wartościowych jest miejscem umożliwiającym kupno rozmaitych papierów wartościowych. Mowa tutaj nie tylko o wcześniej wspomnianych akcjach, ale również obligacjach, funduszach ETF, kontraktach CFD i wielu, wielu innych. 

Mimo tego to właśnie zakup akcji przez internet cieszy się największą popularnością. Wynika to z samej charakterystyki tych papierów wartościowych. Akcje są papierami wartościowymi emitowanymi przez spółki akcyjne. Każdy, kto posiada akcje, staje się akcjonariuszem – jest współwłaścicielem danego przedsiębiorstwa, dzięki czemu może brać udział w walnych zgromadzeniach spółki. Mało tego, w sytuacji, gdy kondycja finansowa danej spółki jest zadowalająca, posiadacz akcji może też otrzymać specjalną gratyfikację finansową, czyli dywidendę. Dywidendy są wypłacane cyklicznie – najczęściej co roku.

Mimo tego, iż w tym momencie inwestycja w akcje jest na wyciągnięcie ręki dla wszystkich zainteresowanych osób, w dalszym ciągu trzeba pamiętać o tym, jakie ryzyko wiąże się z zakupem tych papierów wartościowych. W każdej chwili może dojść do znaczącego spadku notowań danej firmy, co z kolei skutkuje tym, iż traci się zainwestowane wcześniej pieniądze. Aby zmniejszyć ryzyko towarzyszące tym inwestycjom, warto dowiedzieć się, jakich błędów nie należy popełniać.

Inwestycja w akcje – jakich błędów trzeba się wystrzegać?

Wiele osób podkreśla, że inwestycja w akcje to świetny sposób na ulokowanie kapitału. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z wiążących się z tym zagrożeń. Ogromnym błędem jest kupno akcji bez odpowiedniego przygotowania. Kwestią szczególnie ważną powinno być zebranie jak najszerszej wiedzy na temat mechanizmów rządzących giełdą, ogólnej sytuacji ekonomicznej danego przedsiębiorstwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób ograniczymy ryzyko związane z kupnem akcji.

Kolejny poważny błąd to brak właściwie sprecyzowanej strategii inwestycyjnej. Jeśli chcemy, by inwestycja w akcje przyniosła nam zysk, musimy poznać najpopularniejsze strategie i wybrać taką, która w pełni będzie dostosowana do naszych potrzeb i możliwości. Warto dokładnie sprecyzować cele oraz pożądane terminy ich osiągnięcia.

Trzeba też oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, iż na wartość akcji wpływa bardzo dużo zróżnicowanych czynników, dlatego nawet mając zaplanowaną strategię może okazać się, że nie zyskamy na kupnie akcji zbyt wiele lub nawet stracimy.