Podatek dochodowy i zwrot podatku z USA

Home / Biznes i finanse / Podatek dochodowy i zwrot podatku z USA
Podatek dochodowy i zwrot podatku z USA

Do płacenia podatku dochodowego jest zobowiązany każdy, kto pracuje w USA. Jest on najistotniejszym źródłem funduszy rządu federalnego. Z niego bowiem utrzymuje się cała administracja rządowa i armia. Ponadto z tej kwoty udzielana jest także pomoc społeczna potrzebującym i dotacji władzom stanowym.

podatek podatek dochodowy w USA

Najważniejszy podatek podatek dochodowy w USA pobierany przez Internal Revenue Service (IRS) czyli urząd, który jest częścią skarbu państwa. W zależności od wysokości zarobków i ulg podatkowych podatki w USA wynoszą od 10% do 35%. Płaci się je nie tylko od dochodów, ale również przy wielu innych okazjach. Pracodawca jest zobowiązany pobierać z wynagrodzenia pracownika zadatek na poczet podatku federalnego oraz tam, gdzie on obowiązuje podatku stanowego. a także odprowadzać zaliczki na ubezpieczenie społeczne oraz składki chorobowe w wysokości około 7, 65% dochodu brutto. Następnie przekazuje ten zadatek, zazwyczaj raz na kwartał, do odpowiedniego urzędu. Jest również zobowiązany przesłać pracownikowi do 31 stycznia kolejnego roku formularz W2, który zawiera sumę wypłaconych wynagrodzeń i pobranych podatków. Jest on podstawą do rozliczenia podatkowego z IRS. Ponadto pracodawca może dodatkowo pobierać z wypłaty pracownika między innymi opłaty na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki na fundusz emerytalny. Z kolei zaś, jeśli pracuje się w ramach samozatrudnienia, należy samodzielnie co kwartał odprowadzać szacunkową kwotę należnego podatku. Prawo podatkowe USA przewiduje pewną kwotę wolną od podatku którą można zarobić w ciągu roku bez opodatkowania. Limit taki jest ustalany dla każdego roku. Powyżej kwoty wolnej od podatku, wszelkie zobowiązania należy uregulować zgodnie z tabelą podatkową. W USA opłacane jest kilka rodzajów podatków: federalne, stanowe i lokalne. I tak podatek federalny obliczany jest w wysokości 10% dochodu. Stawka ta rośnie w zależności od wysokości osiągniętych dochodów. Jest to system progresywny i płacą go korporacje, małe i duże firmy, jak również indywidualni obywatele. Podatek ten obowiązuje w całych Stanach Zjednoczonych. Następny z podatków, czyli podatek stanowy wynosi od 1% do 10% dochodu. Podatku tego nie płaci się w następujących w niektórych stanach.

zwrot podatku z USA

Możliwość zwrotu podatku w USA zależy od sumy dochodów oraz przepisów podatkowych poszczególnych stanów. Podatki lokalne stanowią 1%-2% dochodów. Zaliczki te z kolei nie podlegają zwrotowi. Rok podatkowy w USA pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Podatnik jest zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe dotyczące podatku federalnego do 15 kwietnia następnego roku. Jeżeli z ważnych przyczyn nie jest się w stanie wysłać swojego zeznania przed 15 kwietnia, można poprosić o wydłużenie terminu złożenia zeznania jednak nie dłużej niż do 15 października. Należy pamiętać, że w takim wypadku konieczne będzie zapłacenie odsetek od podatku, który należało odprowadzić przed 15 kwietnia. Otwierające się granice, możliwości wyjazdów udostępniona przez biura podróży i uczelnie powodują, iż młodzi Polacy chętnie na wakacje wyjeżdżają do pracy w Stanach Zjednoczonych. O ile możemy starać się o zwrot podatku stanowego i federalnego, nie uzyskamy zwrotu z zapłaconych podatków lokalnych. Osoby fizyczne po powrocie do kraju mogą starać się o zwrot podatku z USA. W większości stanów wystarczy ostatni odcinek z wypłaty. Zwrot zapłaconych podatków trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Jeśli nigdy nie ubiegaliśmy się o zwrot podatku, a nie minęły jeszcze 3 lata od naszego powrotu do kraju możemy również złożyć zeznanie roczne.