Co to jest Stop Loss (SL) i Take Profit (TP)?

Home / Biznes i finanse / Co to jest Stop Loss (SL) i Take Profit (TP)?
Co to jest Stop Loss (SL) i Take Profit (TP)?

Poziomy stop-loss i take-profit to podstawowe pojęcia, które pomagają inwestorom określić strategię handlową i ograniczyć ryzyko progowe. SL i TP są dobrze znane profesjonalistom, którzy mają tendencję do budowania linii zachowań rynkowych w oparciu o analizę techniczną. Jednak same koncepcje są znane wszystkim: od początkujących po dużych graczy na rynku. Jeśli szukasz najważniejszego tematu, próbując zrozumieć, jak zacząć handlować, zacznij od przestudiowania tych pojęć.

Co to są SL i TP?

Wszystkie typy zleceń obsługują SL/TP: limit (do tego celu używa się TP), rynek (SL jest uruchamiany jak zlecenie rynkowe), a także trailing stop i stop.

  • Stop loss (SL) to limit ceny pozycji ustalany przez tradera. Po osiągnięciu limitu pozycja jest automatycznie zamykana, zapobiegając nadmiernemu ryzyku i stratom finansowym.
  • Take profit (TP) umożliwia również automatyczne zamknięcie pozycji, ale tylko wtedy, gdy cena osiągnie określony cel zysku. Automatyczne zamykanie pozycji pozwala nie ulegać impulsowi emocjonalnemu i ustalać zysk na przyzwoitym wskaźniku.

Przy ustalaniu limitów powinieneś polegać nie tylko na potencjalnym ryzyku. Ważne jest uwzględnienie aktualnej dynamiki i prawidłowe określenie optymalnych wskaźników poziomów SL i TP, aby przyczyniło się to do zachowania i wzrostu portfela.

Korzyści SL i TP

Z góry określone poziomy zamykania pozycji służą jako czynnik dyscyplinujący. Zmniejsza to emocjonalny element podejmowania decyzji, gdy zaczynasz handlować na rynkach forex i pomaga skutecznie zarządzać ryzykiem finansowym, obliczając stosunek ryzyka do zysku. Jednocześnie linie te pomagają ustanowić automatyczny handel, bez konieczności całodobowego monitorowania rynku w czasie rzeczywistym.

Jak określić optymalne wartości limitów?

Traderzy używają różnych technik do obliczania rozsądnych wartości SL/TP. Czasami łączą różne podejścia jednocześnie:

  • Wyznaczanie linii wsparcia i oporu;
  • Prowadzony przez wskaźnik techniczny „średnie kroczące”, aby określić kierunek trendu;
  • Uwzględniając metodę procentową.

Trader może więc ustawić wartości „Stop Loss” i „Take Profit” według takich kryteriów, jak cena, cel maksymalnego zysku lub maksymalne dopuszczalne straty lub w formie procentu określonej kwoty .

Oprócz tych wymienionych powyżej, niektóre inne wskaźniki i sygnały pomagają traderom zidentyfikować dokładne dane, które będą służyć jako techniczna motywacja do zamknięcia pozycji. Za każdym razem musisz sam określić te linie i jest to świetny nawyk handlowy, który może zmienić każdego początkującego w odnoszącego sukcesy profesjonalistę.